2014 po Jaxowemu

Witaj!

Przed Tobą Archiwalna część RPGowej Alchemii, dawniej znanej jako Dziwaczny Blog Jaxy.
Post, który oglądasz nie został jeszcze dostosowany do nowego bloga i część formatowania i grafik może się sypać.

Zapraszam do wycieczki w przeszłość!Wszyscy robią podsumowania to i ja coś skrobnę. To był dobry rok, pewnie głownie dlatego, że cały rok freelancowałem i nic nie goniło mnie do codziennego kieratu. Bogato nie było, ale było za to poznałem w tym roku masę genialnych ludzi i zaliczyłem więcej konwentów niż przez poprzednie dwa lata w sumie. Nauczyłem się wiele – o sobie, o swoim RPG i o ludziach… Poprowadziłem ponad 100 sesji i 10 LARPów To był dobry rok!

A teraz (werble, werble) kilka Złotych Jaxów. Oczywiście Złote Jaxy przyznawane są subiektywne i na podstawie moich własnych obserwacji. Ot co.

 • Złoty Jaxa  dla najlepszej książki przeczytanej (bądź przesłuchaną) w 2014 – Trylogia „N” Vincent Severski

Kawał doskonałego thrillera szpiegowsko-sensacyjnego. Fenomenalni  „Nielegalni”, nieco słabsi „Niewierni” i doskonali i cudowanie zamykający cały cykl „Nieśmiertelni. Autor, były oficer polskiego wywiadu, w fenomenalny sposób pokazuje kulisy pracy służb specjalnych z całego świata, wielką politykę oraz gry i gierki, które powodują, że świat się kręci. No i świetna fabuła. Polecam!

 • Złoty Jaxa dla najlepszego filmu 2014 – White Christmas – świąteczny odcinek Black Mirror

Film telewizyjny najlepszym filem roku? Powaga? Ano tak. Jedyny w tym roku film, który pozostawił mnie w tak głębokim stanie zawieszenia. Fenomenalne podejście do transhumanizmu, fantastyczna fabuła i świetna gra aktorska. Ciężar gatunkowy i przesłanie. Holywood już dawno przestała pokazywać mi takie rzeczy… Obejrzałem drugi raz… I obejrzę trzeci…

 • Złoty Jaxa dla najlepszej gry 2014 – Dragon Age: Inquisition


Jak dla mnie nie był to szczególnie dobry rok dla gier. Większość tytułów była średnia najwyżej. Na tym tle jak dla mnie Inkwizycja wyróżnia się mocno. Dawno nie poświęciłem ponad 70 godzin dla singlowej gry. Dostałem kawał mocnego RPGa z fenomenalną muzyką i kapitalnymi wątkami pobocznymi i smaczkami (ostrzał kozą!) Od czasu  Walking Dead nie uroniłem łzy na grze, a tu podczas Pieśni Inkwizycji, niewiele brakowało…

 • Złoty Jaxa dla najlepszego pisma 2014 – Spotkania Losowe


Inicjatywa Sejiego i Szpon jest świetna. Tworzą tworzą wspólnie megaświetny nieregularnik RPGowy w którym zawsze znajdę coś ciekawego do poczytania. Jestem też szczęśliwym posiadaczem jednego z 50 sztuk pierwszego numeru wydanego drukiem. Brawo ludzie!

 • Złoty Jaxa dla najlepszego konwentu 2014. – Polcon 2014


Serce mówi Imladris, rozum Polcon. Mimo pewnych wpadek technicznych był to w tym roku ten konwent, który wspominam najmilej. Bielsko to świetne miejsce na konwenty, a ekipa pod wodzą Leszka Cibora odwaliła kawał dobrej roboty.
Wszystkie konwenty na których byłem były super. Zarówno dzięki ludziom, jak i organizatorom (Gendo na propsie) no i oczywiście atmosferze! Mam nadzieję, że następny rok też będzie pod tym względem udany!

 • Złoty Jaxa dla najlepszego RPGowania 2014 – PMM 2014


Trzy dni ostrej jazdy bez trzymanki, trzy dni świetnych sesji, dyskusji o RPG, prawdziwe święto gier fabularnych. Jak zwykle poznałem fenomenalnych ludzi i fenomenalnie się bawiłem! Finaliści – Włodi i Nowak (wymyśl se stary xywe) byli naprawdę fantastycznymi mistrzami gry. Mózg wybuchał mi na ich sesjach raz za razem!

 • Srebrny Jaxa dla najlepszego RPGowania 2014 – Trzyturnusowy maraton


To jedyna kategoria w której przyznam Srebrnego Jaxe, gdyż Trzyturnusowy maraton przegrał z PMMem tylko o włos. Morze, ale naprawdę morze fenomenalnych osób, które poznałem i z którymi miałem przyjemność RPGować. Zarówno wśród MGów jak i wśród młodzi RPGowej! Mam nadzieję, że spotkamy się na zimówkach albo i latem. (Zwłaszcza mam nadzieje zagrać u Bundza, chrumk)

 • Złoty Jaxa dla najlepszego systemu jaki poznałem w 2014 – Klanarchia


Sam system czytałem już wcześniej, ale dopiero w tym roku kupiłem własny egzemplarz. Mam za sobą 8 sesji i wciąż chce więcej. Świetny świat (mimo dziur), który fenomenalnie się prowadzi, całkiem przyjemna mechanika (z naprawdę genialnymi mykami). Brakuje mi tylko bardziej otwartego tworzenia postaci, ale mimo to – jest naprawdę super!

 • Złoty Jaxa dla najlepszej sesji w moim wykonaniu 2014 – Klanarchia „Tajemnica Czworga”

Pierwsza moja sesja Klanarchii, zagrana ze świetną drużyną doświadczonych wyg. Gotowe postacie i atmosfera miejscami tak ciężka, że dało się ją kroić nożem. Opowieść o zdradzie, poświeceniu i więziach pomiędzy rodzeństwem. Czterech świetnych graczy i cztery doskonale zagrane postacie.

 • Złoty Jaxa dla najlepszej zagranej sesji – Iron Kingdoms „Desert of Doom” By Yavi


Yavi jest świetnym MG i tą sesją udowodnił mi, że tak jest. Czwórka ludzi, uwięziona na środku pustyni, ruiny pradawnej cywilizacji i zdrada w szeregach… Wieloktotna zdrada w szeregach. Mocna drużyna, mocna sesja i wiele emocji po niej. Mimo, że na niej zginąłem (i to dwa razy) to i tak bawiłem się fenomenalnie

 • Złoty Jaxa dla najlepszej sesji jaką obserwowałem – Finał Archipelagu by Włodek Rzadek 

Wojtek z Włodkiem poprowadzili generalnie ten sam scenariusz. Piątka podstarzałych agentów szukających porwanej córki jednego z nich. Obie sesje były niesamowicie emocjonujące i poprowadzone na arcymistrzowskim poziomie. Chodziłem między nimi z rosnącym opadem szczeny. To właśnie dlatego zapraszam tych panów na mój konkurs.

 • Złoty Jaxa dla najlepszej druzyny 2014. – Nie przyznano.

Miałem w tym roku wiele naprawdę fenomenalnych druzyn, świetnych pod różnymi względami. Nie będę tu wyróżniał żadnej z nich. Miałem olbrzymie szczęście mieć w druzynach zarówno początkujących jak i doświadczonych i utytułowanych graczy (Daria Osiak, kupiła mnie swoją grą w Nerdzie) Wszystkich was uwielbiam i wielu z was mam nadzieje w ten czy inny RPGowy sposób jeszcze spotkać.

 • Złoty Jaxa dla najbardziej oczekiwanego wydarzenia 2015 – Polska Edycja Dark Heresy.

W moim osobistym rankingu DH starło się z planowaną premierą Wiedźmina 3. DH wygrało. Melta zawsze wygra z wiedźmińskim mieczem. Bardzo się cieszę, że ekipa z Copernicusa podjęła się wydania tego pięknego choć niszowego systemu i z wielką przyjemnością będę go prowadził w przyszłym roku. Mam też nadzieje, że w końcu uda mi się napisać coś na temat DH u siebie na blogu.


To by było na tyle. Dziękuje wszystkim tym 2k20 osobom czytającym mojego bloga i życzę wam wszystkim dobrego i RPGowego nowego roku. Mam nadzieję w przyszłym roku pisać częściej i będzie to jedno z moich postanowień noworocznych.

Na koniec piosenka (uwaga zawiera spoilery!)