Kodeks Mistrza Gry

Publicystyka RPGowej Alchemii

W ramach przygotowania do dzisiejszych warsztatów dla Krakowskich Smoków Krzyś Bernacki postanowił zaktualizować Kodeks Bajarza napisany prawie piętnaście lat temu przez Michała „Puszkina” Marszalika.

 

Razem z Jakubem „Yavim” Neumannem wdaliśmy się z nim w dyskurs, którego ostateczną treść możecie przeczytać poniżej.

 

Za pozwoleniem Krzysia – Kodeks Mistrza Gry w siedemnastu punktach spisany.

 

  1. Prowadź i organizuj sesje tak, by wszyscy przy stole byli zadowoleni.
  2. Zarówno gracze jak i Ty powinni dobrze się bawić – w idealnych warunkach Ty dbasz o satysfakcję graczy, oni, o Twoją.
  3. Jeżeli wybraliście grę i konwencję, to upewnij się, że wszyscy mniej więcej tak samo je rozumieją i znają. Nie wprowadzaj zmian do gry i konwencji, o których nie poinformujesz graczy – jeżeli nie będziecie mieć wspólnej wizji gry to pojawią się zgrzyty na sesji.
  4. Jeżeli gra lub konwencja nie pasują wam, lub przestały dla was działać, wybierzcie inne. Są tysiące gier, settingów i konwencji, każdy znajdzie coś dla siebie.
  5. Nie ma limitu górnego czy dolnego liczby osób czy trwania sesji, ale musisz znać swoje ograniczenia – nie bierz na barki więcej niż udźwigniesz, bo wpłynie to na sesje negatywnie. Standard to 3-5 osób i 3-5 godzin.
  6. Bohaterów Niezależnych (BN), opisów, miejsc wątków i innych używaj elastycznie – nie narzucaj się z rzeczami, które twoim zdaniem muszą zaistnieć, staraj się odpowiadać na działania Bohaterów Graczy i potrzeby Graczy.
  7. Gracz może na sesji zadeklarować prawie wszystko – i na wszystko musisz być gotowy. Jeżeli ktoś deklaruje coś wyjątkowo nierozsądnego lub wybijającego z konwencji, nie bój się zapytać go czy na pewno chce to zrobić, podać mu konsekwencji jego działań czy odbić głupią deklarację kontrofertą zmieniającą jej interpretację. Nie bój się też być asertywnym i nie zgodzić się na deklaracje psującą zabawę wszystkim innym.
  8. Zwracają uwagę na to, jak gracz wykreował swojego bohatera i go przedstawił, na to co ma na karcie postaci – zobaczysz, czego oczekuje dany gracz od sesji będziesz wiedział co dla tego gracza przygotowywać.
  9. Zwracaj wielką uwagę na słowa, jakich używasz – Jeżeli nie okażesz szacunku w słowach do własnych tworów, gracze tez go nie okażą. (np. jeżeli sam nie zapamiętasz imienia BN, gracze też nie.)
  10. Zwracaj uwagę na postawę i emocje jakie z ciebie płyną – jeżeli sam nie zachowasz powagi w trakcie opisu, który ma być poważny, gracze także jej nie zachowają. Jeżeli będziesz emanował pozytywnymi lub negatywnymi emocjami, takie same otrzymasz od graczy.
  11. Prowadź tak, by świat przedstawiony nie przekraczał granic zawieszenia niewiary graczy (ustalcie te granice najlepiej!) – ludzie uwierzą w niemożliwe, ale podważą niespójne albo nieprawdopodobne.
  12. Napełnij świat wokół BG wiarygodnością, niech żyje własnym życiem, a BG niech będą prawdziwymi istotami z krwi i kości.
  13. Patrz także na chęci i starania, nie wyłącznie efekty. Miej na uwadze to, z czym dany gracz czuje się najlepiej – nie każdy jest urodzonym aktorem albo bajarzem, a każdy na sesji chce się dobrze bawić.
  14. Stawiaj przed BG problemy i wyzwania, wybory i konsekwencje. Przewiduj jaką ścieżką mogą pójść lub jak rozwiązać dany problem i bądź gotowy, ale nie planuj tych rozwiązań, nie zakładaj ich z góry – przedstawiaj możliwości.
  15. Gry fabularne są przede wszystkim dobrą zabawą. Hobby. Rozrywką. Spotkaniem towarzyskim. Mogą mieć inne cele, ale te stoją na pierwszym miejscu.
  16. Nie ma jednego słusznego stylu. Gry. Konwencji. Sposobu na gry fabularne.
  17. Rozwijaj siebie i swoje prowadzenie. Miej otwarty umysł. Nie zamykaj się na doświadczenia. Próbuj nowych rozwiązań, gier, konwencji, stylów. Prowadź. Ucz się, by być lepszym.